Стефан Попов, реномирани виолончелиста из Бугарске, члан жирија Републичког такмичења 2016.год.,  одржао је данас, 22.априла 2016. Мастер клас за ученике наше школе (Младеновић Емилија и Сусури Јана), као и ученике других музичких школа : МШ“Даворин Јенко“ и МШ“Јосип Славенски“.

СТЕФАН ПОПОВ је виолончелиста бугарске и британске националности, рођен 1940. године. Почео је да свира виолончело са 12 година и, након што је освојио стипендију, наставио је образовање на Конзерваторијуму у Москви, где је студирао од 1961. до 1966. године (професори Sviatoslav Knushevitsky i Mstislav Rostropovich). Освојио је награде на многим такмичењима у земљама Европе, укључујући Женеву, Фиренцу и Беч. Године 1966. освојио је медаљу Међународног такмичења Чајковски за виолончело. У исто време награђен је од Уније Совјетских композитора за своје извођење руске музике. Од 1971. до 1975. године предавао је на Бостонском универзитету и New England конзерваторијуму. Живи у Великој Британији од 1977. године, где је професор виолончела на Школи за музику и драму Guildhall у Лондону. Редовно наступа и води мастер класеве за виолончело на музичким фестивалима и на државним конзерваторијумима широм света. Његови наступи преношени су на радију и телевизији, а снимио је и бројне ЦД-ове. Године 2006. транскрибовао је за виолончело Бетовенов виолински концерт, чиме је обележено 200 година од премијерног извођења овог дела. Eva Janzer Memorial Cello Center одликовао га је титулом Chevalier du violoncelle 2008. године.

three × five =